Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
elektrikçi , Elektrik mühendislerine , elektrikçi
#1
[Resim: logo.png]
Kime elektrikçi denir, elektrikçiden hangi hizmetler alınabilir.  
                
        Elektrik gündelik yaşamda en olmazsa olmaz olan kavramların başında geliyor. Elektriğin icadından bugüne kadar elektrikle çalışan birçok yeni cihazda insanların yaşamına girdi. Bugün elektriğin kullanılmadığı yer yok gibi. Hatta mekanik cihazların bile önemli bir aksamı elektrik ile çalışıyor.
 
      Elektriğin olduğu her alanda da elektrikçi gereksinimi dönem dönem de olsa ortaya çıkıyor. Günümüzde elektrikçiler aşağıda belirtilen birçok alanda hizmet veriyor. Bu hizmetler alınırken de alınacak hizmet türüne göre seçim yapmak gerekiyor zira elektrik hizmetleri kendi içinde çok fazla alt alanı olan bir konu. Kimi elektrikçiler tek bir alanda uzmanlaşır iken kimileri sadece belli bir alanda uzmanlaşıyor. 
 
Elektrikçi çağırır iken mutlaka alanında uzmanlaşmış, eğitim almış, özellikle yüksek gerilim ile ilgili sorunlar için çağırılırken ya da inşaatlarda bu alanda çalışacak ise 
        [Resim: resim228839whcHq.jpeg]
        EKAT belgesi olanlar, tesisat döşemesi gibi alanlarda EKAT belgesi yanı sıra MYK tarafından verilen uzmanlık belgesine sahip olması gerekiyor. Çok iyi bir araştırma yaptıktan sonra alanında doğru referansları olan uzmanlar ile çalışılmalı.
      
Para kısmı en son noktada düşünülmesi gereken bir konu iken, işyeri adresi belli olmayan elektrikçilerden uzak durulmalıdır. En az liselerin elektrik bölümünden mezun elektrik teknisyeni ya da meslek yüksek okullarının yine elektrik bölümünden mezun elektrik teknikeri ile çalışılmalıdır. Başta zamandan tasarruf ve güvenlik olmak üzere her anlamda elektrikçiler ile çalışmak son derece avantajlıdır. Elektrik mühendislerine ise profesyonel işlerinizde muhakkak başvurmalısınız.
      
      Elektrik konusu şakaya gelmeyen, özel uzmanlık isteyen bir iştir.
      
   
        
        Elektrikçilerden Alınabilecek Hizmetler Nelerdir?
        
Gerek evlerde, gerek işyerlerinde elektrikçilerden alınabilecek pek çok hizmet vardır. Tesisat işleri bunların başında gelir. Bunun yanı sıra muhtelif türden elektrik arızalarının giderilmesi için de elektrikçi çağrılması gerekebilir. Kimi elektrikli cihazların arızasının giderilmesi için hizmet alınır. Prizlerde yaşanan sorunlar, kablo işleri, elektrikli ilgili kuşku duyulan her türlü sorunda, elektriksel bakım ve onarım gerektiren işlerde hizmet verirler.
      
       [Resim: resim22884345AyC.jpeg]
 
 
       İyi Bir Elektrikçi Nasıl Olmalıdır?
      
        Üstte de ifade edildiği gibi elektrik işleri bilgi, eğitim ve deneyim gerektiren işlerdir. Bu yüzden de iyi bir elektrikçi alanında en az iki yıllık iş deneyimi olan kişidir. Yaptığı iş ile ilgili olarak bütün mesleki belge ve sertifikalara sahiptir. İşini iş etiğine göre yapar. İstenmesi durumunda tüm belge ve referanslarını gösterebilir. Elektrik işlerinde kullanılması gereken tüm cihazları yanında bulundurur ve doğru biçimde kullanılır. Eğer elektriksel arıza giderilecek bir konu varsa kalibrasyonu yapılmış olan ilgili ölçüm cihazları ile çalışır.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi